Ruoka

Bloody Mary veriappelsiinista

1.1.2015

Bloody Mary on täydellinen brunssijuoma. Sunnuntai on täydellinen brunssipäivä.

Jos en tietäisi, että U2:n Sunday Bloody Sunday kertoo Derryn verilöylystä, voisin väittää, että se kertoo tästä drinkistä.

Nyt kun olen alustanut ruokapostaukseni hilpeällä tavalla ottamalla puheeksi Pohjois-Irlannin poliittisen tilanteen 70-luvulla, olette varmaan drinkin tarpeessa?

Niin minäkin.

Skål!

resepti30

Veriappelsiinikausi vetelee ihan viimeisiään, joten tee tämä juoma NYT. Se on hyvää. Raikkaampi ja hieman makeampi kuin perinteinen Bloody Mary, joten saattaapi maistua myös niille, jotka eivät yleensä verisestä Mariasta tykkää.

Maistui ainakin hyvin työkaverilleni Katille, jonka pöydälle roudasin drinkin suoraan kuvauspaikalta. Meni kuulemma päähän.

Veriappelsiini- Bloody Mary

3/4 dl tomaattitäysmehua
4 cl vodkaa
1 veriappelsiinin mehu puristettuna
loraus sitruunamehua
¼ tl tuoretta piparjuurta hienoksi raastettuna (tai piparjuuritahnaa)
n. 6 tippaa Tabascoa (tai vastaavaa)
pikku ripaus suolaa
mustapippuria myllystä
jääkuutioita
koristeluun: veriappelsiinisiivuja

Sekoita keskenään kaikki ainekset ja tarjoile ronskista lasista. Voit alkuun maustaa hieman varovaisemmin, maistaa ja lisätä halutessasi mausteita.

Avokadopasta perulaisittain
Paahdettu paprikapesto

Saattaisit pitää myös näistä